podsumowanie roku

Jak podsumować rok. Najprostsza metoda na podsumowanie minionych 12 miesięcy oraz dobre rozpoczęcie Nowego Roku (i nie tylko) oraz błogosławieństwo on-line

Jak podsumować rok i wejść w nowy z pozytywnym nastawieniem? Zaczerpnięty z pustelniczej tradycji, prosty i skuteczny sposób przedstawię w skrócie i w punktach oraz we własnej – mam nadzieję nie odległej od oryginalnej – interpretacji.

Przedstawiony tu sposób można z powodzeniem traktować także jako sposób na codzienny mini rachunek sumienia.

Na końcu zamieszczamy błogosławieństwo on-line o. Piotra Kleszcza OFM conv. oraz podsumowanie roku prowadzone on-line przez o. Jacka Olczyka SJ o 22:30.

Szczegółowy opis Ojca Pustelnika możecie przeczytać na stronie Eremu Maryi Brama Nieba w rozważaniu do dzisiejszej Ewangelii:Podsumowanie Roku w EremiePunktem odniesienia w podsumowaniu minionego roku zgodnie z pustelniczą tradycją jest oczywiście Boże Słowo, czyli Słowo Wcielone, osoba Jezusa, który zbawia od tego co złe, towarzyszy w przechodzeniu przez trud i wprowadza w realnie i odwiecznie istniejące dobro.

Pustelnicza tradycja zakłada również, że ostatni dzień roku jest symbolem całego minionego roku a z kolei pierwszy dzień nowego odzwierciedla cały nadchodzący rok, ponieważ istniejące w czasie „tu i teraz” jest obrazem wieczności. Dlatego te dwa dni, ostatni i pierwszy i zrobienie z nich dobrego użytku jest takie ważne i może mieć realny wpływ na naszą rzeczywistość.


1. Dwa wspomnienia


Nie wertuj notatników, znajdź spokojną chwilę, wygodnie usiądź i w towarzystwie obecnego przy Tobie Słowa Wcielonego przypomnij sobie dwa najważniejsze wydarzenia ostatniego roku: największe zwycięstwo i największą porażkę. I nie muszą to być, rzecz jasna, wydarzenia spektakularne, ani opinia innych osób – kolegów, rodziny, znajomych – a o to co realnie dla Ciebie jest doświadczeniem najważniejszym.


2. Uwielbienie


Każde nasze zwycięstwo jest bożym darem. Uwielbij Boga w twoim największym zwycięstwie ostatniego roku. Uciesz się otrzymanym dobrem, możesz też krótko (albo długo) opowiedzieć Jezusowi o tym, co ono dla Ciebie oznacza i poprosić Ducha Świętego aby to dobro rozwijał.


3. Zanurzenie w Bożym Miłosierdziu


Swą porażkę, warto zawierzyć w modlitwie Bożemu Miłosierdziu. Jezus zna naszą słabość, wie o niej, pozwolił na to co się wydarzyło i ma moc zrobić z tym to co dla najlepsze.

W aspekcie porażek najlepiej wszystko zanurzyć w Nieskończonym oceanie Bożego Miłosierdzia. Dzięki temu słabości, błędy i grzechy zostaną „ukryte w Słowie Boga” i utracą moc negatywnego promieniowania na przyszłość. Oczywiście jeśli trzeba, niezbędny jest sakrament pokuty. Ale dzisiaj szczególnie chodzi o wygenerowanie dobrego wspomnienia, które pozostanie na trwałe w naszej pamięci po minionym roku. Dzięki Bożemu Miłosierdziu „ludzkie zło” zostanie zneutralizowane. Nawet w przypadku wielkich słabości i bolesnych przeżyć, dzięki oczyszczonej przeszłości będziemy mogli z Bożą mocą wyruszać ku przyszłości.

— Eremita OVE

4. Dziękczynienie


Podsumowaniem poprzednich dwóch kroków (uwielbienia i miłosierdzia) jest akt dziękczynienia Jezusowi, Słowu Wcielonemu za oba wspomnienia. Teraz są one na nowo prześwietlone spojrzeniem Bożej Miłości. Aktem dziękczynienia może być oczywiście sylwestrowa albo noworoczna Eucharystia 🙂

 Dzięki temu miniony rok jako całość osadzi się w naszej trwałej pamięci jako „dobre wspomnienie”.  Jednocześnie jest to najlepsze przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego roku. Tym razem zadziała prawo „pierwszych połączeń”. Kto dobrze rozpocznie rok, ten ma już „połowę sukcesu” na starcie. 

— Eremita OVE5. Postanowienie


Wybierz jedną, małą konkretną rzecz, którą zrobisz jutro, czyli w pierwszym dniu Nowego Roku. Mała, konkretna rzecz, w odróżnieniu od wielkich i mglistych w realizacji postanowień to może być na przykład pięć minut lektury ulubionej książki, spacer z psem czy kontemplacyjne wypicie kubka ciepłej herbaty.

Gdy jutro to postanowienie zrealizujemy, już w pierwszym dniu nowego roku doświadczymy miłego uczucia, że „coś nam się udało”. Zarazem pierwszy dzień roku jest symbolem przyszłości. Tak więc zwykłe wypicie herbaty może nam pomóc w tym, że w przyszłość spojrzymy z nadzieją, konkretnie umotywowaną.Błogosławieństwo online


Jeśli masz takie pragnienie, przyjmij teraz błogosławieństwo na zamknięcie starego i otwarcie Nowego Roku, oglądając fragment dzisiejszego Zielonego Pastwiska z o. Piotrem Kleszczem.

Zielone Pastwisko  1.1.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka


Podsumowanie na żywo


Może ktoś woli podsumowanie prowadzone on-line przez ojca Jacka Olczyka SJ, odbędzie się na żywo 31 grudnia 2020 o godzinie 22:30:Podsumowanie Roku   31.12.2020
o. J. Olczyk SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: