Słowo na 31 lipca

Słowo na 31 lipca 2021. Różaniec i msza święta odpustowa w Uroczystość świętego Ignacego Loyoli na żywo. Ewangelia i komentarz.


31 lipca 2021, Sobota, wspomnienie św. Ignacego z Loyoli

Sobota XVII tygodnia zwykłego, Rok B, I, wspomnienie świętego Ignacego Loyoli, kapłana (inne oficjum: tu), u Jezuitów: UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO IGNACEGO LOYOLI

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 14, 1-12)


Śmierć Jana Chrzciciela

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: «To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze w nim działają».

Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wtrącić do więzienia z powodu Herodiady, żony brata jego, Filipa. Jan bowiem upominał go: «Nie wolno ci jej trzymać». Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.

Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła wobec gości córka Herodiady i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę powiedziała: «Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posławszy więc kata, kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczynie, a ona zaniosła ją swojej matce.

Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Wolność od opinii


        Zniewolenie ludzką opinią… Opinia człowieka jest iluzją czegoś trwałego i solidnego. Tak naprawdę jest to coś beznadziejnie kruchego. Nie ma sensu trwać w tych zwodniczych kajdanach. Istnieją dwie charakterystyczne postawy, które niszczą wewnętrznie.

         W pierwszym przypadku ma miejsce reorientacja głoszonych poglądów i podejmowanych czynów w funkcji przewidywanych ludzkich reakcji. Występuje obezwładniający lęk, że mogą pojawić się negatywne zdania i w konsekwencji odrzucenie. Paraliż ten przybiera na sile, gdy występuje niebezpieczeństwo utraty aktualnych przywilejów. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy potocznie zwani są „karierowiczami”. Jakże nieraz „główkują”, aby poprzez wypowiedziane słowo lub podjęte działanie nie utracić dobrej opinii i przywilejów ze strony decydentów.

         W drugim przypadku dominuje wewnętrzny bunt, najczęściej wyrażany w formie pretensji i użalania się. Znajoma osoba staje się powiernikiem odczuwanego „wewnętrznego ucisku”. Występuje tu zdecydowana, a nawet radykalna niezgoda, że ktoś prezentuje określony pogląd lub zachowanie. Ten nieakceptowany pogląd spotyka się z niechęcią lub wręcz z nienawiścią. Padają pełne oburzenia słowa: „Jak on może tak robić? Jak ona może tak mówić?”. Paradoks sytuacji polega na tym, że człowiek nie zgadza się z daną opinią i zarazem bardzo mocno bierze ją pod uwagę. Lepiej byłoby po prostu zignorować.

         Te zniewalające okowy mogą być bardzo silne, porządnie zatruwając życie. Najgorzej, gdy z obawy przed negatywną opinią określonych ludzi ma miejsce rezygnacja ze szlachetnych działań. Wielką porażką jest sytuacja, gdy z tego powodu zostają zaprzepaszczone Boże natchnienia. Niestety, istnieje realne niebezpieczeństwo, że Wola Boża może na pewien czas przegrać z lękiem o opinię danego człowieka lub środowiska. „Co pomyśli, jak to zrobię?”. Nieraz sprawa jest bardzo poważna i trudna. Przeciwstawienie się opinii oznacza wtedy środowiskową, społeczną lub nawet fizyczną śmierć. Najlepszym tego przykładem jest życie Jezusa Chrystusa. Głoszone przez Niego poglądy i prezentowany styl życia spotkały się z silną opozycją ze strony faryzeuszy, uczonych w Piśmie i arcykapłanów. Skutkiem negatywnej opinii stał się ostatecznie wyrok śmierci. Jezus mógł ocalić życie. Ale w tym celu musiałby uznać opinię ludzką za ważniejszą od Woli Bożej. Oczywiście nic z tego nie zaistniało. Nastąpiła ekstremalna konfrontacja Woli Bożej i woli ludzkiej. Sprzeniewierzyć się głosowi Boga w głębi sumienia czy przeciwstawić się opinii ludzkiej? Jezus nie miał wątpliwości. Pokazał, że nawet za cenę utraty życia nie można postawić na pierwszym miejscu ludzkiego zdania. Bardziej bowiem trzeba bać się Boga aniżeli ludzi. Ludzie mogą co najwyżej zabić ciało i psychikę. Nic więcej nie są w stanie zrobić. Wówczas duch ze zmartwychwstałym ciałem osiągnie jeszcze większą pełnię istnienia w Wieczności. Zdrada Boga grozi utratą życia wiecznego. Ceną za czasowo uzyskaną „dobrą opinię” i ewentualne doraźne korzyści jest wewnętrzna pustka, która ogarnia zdemoralizowane wnętrze. Gdy nie nastąpi nawrócenie, doczesna pusta przestrzeń egzystencjalna przeobrazi się w piekło samotności bez Boga. Bóg został opuszczony na rzecz bożka iluzorycznej opinii. Ta opinia, dająca przez pewien czas satysfakcję lub grupowe bezpieczeństwo, w pewnej chwili zawsze pryśnie i pozostanie piekielna nicość. Oto tragiczny skutek bycia w niewoli bożka opinii.

         Dziękuję Bogu za dar powołania pustelniczego. Jestem w pustelni, aby w samotności prowadzić życie coraz bardziej ukryte w Bogu. Niech Pan będzie uwielbiony, że daje mi siły, aby wypełniać Jego Wolę, a nie być niewolnikiem ludzkich opinii. Oczywiście, wspaniale, gdy pojawiają się słowa dobroci i mądrości, dodające otuchy na pustelniczej drodze. Ale opinie „światowe” mnie nie powstrzymają. A właściwie to powodują, że z jeszcze większą determinacją realizuję Wolę Bożą, umierając dla świata. Panie Jezu, bądź uwielbiony, że dajesz mi potrzebne łaski, abym coraz bardziej trwał w wolności wobec wszelkich ludzkich opinii…

1 sierpnia 2015 (Mt 14, 1-12)



Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem w Sanktuarium


Transmisja na żywo Mszy Świętej odpustowej w Uroczystość świętego Ignacego Loyoli w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.

Sobota, 31 lipca 2021
transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.


Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl