Słowo na 12 grudnia 2020. Roraty i msza na żywo, Ewangelia i komentarz.


12 grudnia 2020, Sobota, Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe


Sobota II tygodnia Adwentu, Rok B, I,
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

Poniżej znajdziesz:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mt 17, 10-13)


Eliasz już przyszedł, a nie poznali go

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Kiedy schodzili z góry, uczniowie zapytali Jezusa: «Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?». On odparł: «Eliasz istotnie przyjdzie i wszystko naprawi. Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy ma od nich cierpieć». Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu.

Oto Słowo Pańskie.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko  12.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu w weekendy krótki komentarz Ingi Pozorskiej do dzisiejszego Słowa Bożego. Zoom pojawia się o 5:00 rano danego dnia (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

Zoom    12 grudnia 2020
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Homilia kard. Krajewskiego


Poniżej homilia Księdza kardynała Konrada Krajewskiego wygłoszona podczas mszy roratniej w parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi, a pod nią serdeczny list Ojca Świętego do Archidiecezji Łódzkiej z okazji Jubileuszuodczytany przez ks. kardynała – oraz przekazane również przez niego błogosławieństwo papieskie .


kard. Krajewski – homilia  12.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

kard. Krajewski – list papieski  12.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Błogosławieństwo Ojca Świętego  12.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? sprawdź tutaj.


   Komentarz z Pustelni


Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂



Wizja ludzka czy Boża?


Ach te nasze wyobrażenia i wizje wielorakie… Dobrze, że są!  To naturalne wyposażenie ludzkich serc i umysłów. Dzięki temu nasze życie może jakoś tętnić i być uporządkowane. Duchowy postulat ogołocenia nie należy rozumieć jako konieczność totalnego unicestwienia. Nawet antropologicznie nie jest to możliwe, gdyż zawsze będziemy nosić w sobie jakieś wizje siebie, innych osób i różnych sytuacji.

Zarazem wezwanie, aby podejmować trud wewnętrznego ogołocenia, jest jak najbardziej właściwe. Cały sens tego procesu polega na tym, aby swoje ludzkie wyobrażenia i oczekiwania podporządkować  temu, co okaże się Bożym projektem naszego życia oraz otaczającego nas świata. Usilne tkwienie w twierdzy posiadanych stereotypów, włącznie z tym, co Bóg powinien robić, odcina od życiodajnych strumieni Bożej łaski i prowadzi do samozagłady; czemu najczęściej towarzyszy także cierpienie zadawane najbliższym. Chodzi o to, aby być w stanie zrezygnować ze swych wyobrażeń i „przestawić się” na Boże rozwiązania, gdy pomiędzy posiadaną wizją i Bożą wizją zaistnieje niezgodność czy wręcz sprzeczność.

W Ewangelii znajdujemy ostrzegawczą ilustrację tego, do czego prowadzi zniewolenie „koncepcjami ograniczonych umysłów” (por. Mt 17, 10-13).  Otóż uczeni w Piśmie byli przekonani, że ostateczne nadejście  Mesjasza zostanie poprzedzone spektakularnym przyjściem Eliasza. Eliasz był postrzegany jako największy z proroków i sądzono, że osobiście zstąpi z nieba, aby bezpośrednio przygotować wizytę Boskiego Zbawiciela. Niestety, „ludzkie wizje” stały się „niereformowalnym absolutem”. Ludzka wizja Eliasza i Mesjasza, jako przychodzących w glorii Boskiej Chwały, zamiast pomóc, stała się powodem zaślepienia. W rezultacie, ani Jan Chrzciciel nie został  potraktowany jako  Boży Eliasz, ani Jezus z Nazaretu jako Boski Zbawiciel. Bóg nie został rozpoznany i w konsekwencji doświadczył odrzucenia, gdyż „ośmielił się” postępować wedle własnego planu, a nie wedle scenariusza napisanego przez „pobożnych ludzi”, którzy zdawali się lepiej wiedzieć, jak Bóg powinien postępować.

Wyciągając wnioski z historii, warto uświadomić sobie, że misję „Eliasza” może pełnić np. w małżeństwie mąż lub żona. W niektórych przypadkach zderzenie „wypucowanej” wizji „ukochanej” lub „ukochanego” z twardym konkretem realnej osoby było na początku doświadczeniem generującym niemalże „błyskawice”. Ale dzięki stopniowej wzajemnej rezygnacji z posiadanych wizji na rzecz Bożej wizji otrzymanego oblubieńca lub oblubieńcy zaczęły dziać się po prostu cuda. „Ten/ta obok” nie zamienił się w przeciwnika na ławie sądowej, ale stał się ukochanym „Boskim Eliaszem”, poprzez którego Jezus zaczął wylewać „morze łask”. Tak samo na drodze powołania do życia kapłańskiego lub konsekrowanego. Kto nie pozwolił szatanowi zamienić swych „młodzieńczych wizji” w trwałe rozczarowania, ten w miarę upływu lat stał się depozytariuszem coraz większego Bożego błogosławieństwa.

Podobnie w odbiorze innych ludzi na drodze powołania. Pamiętam, jak pewna osoba na początku była bardzo zaskoczona, że pustelnik w ogóle słyszał o istnieniu internetu. Miała swą wizję pustelnika, który nawet w zimę siedzi pod drzewami w starym wełnianym worku i raz na dzień odżywia się korzonkami, popijając  miodem z barci. Ale potem ta osoba pokornie zrezygnowała ze swych „fantastycznych wyobrażeń” na rzecz „zwyczajnej wizji”, jaką odnośnie pustelnika żyjącego w Eremie, samotnie i w odosobnieniu, ma sam Bóg. Uznając Bożą wizję, osoba ta otworzyła swe serce na wiele łask, którymi Bóg zaczął ją obdarzać, m.in. poprzez nasz kochany „Erem cyfrowy”, który w kontekście XXI wieku bardziej przypomina „Jezusową zwyczajność” aniżeli jakiś po ludzku wymyślony „spektakularny ekscentryzm”.  

Niech Duch Święty daje nam potrzebne dary, abyśmy zawsze potrafili rezygnować z własnych wizji na rzecz Bożych Wizji. Niech Maryja, Matka Adwentu, pomaga nam dostrzegać i przyjmować „Eliaszy”, z pomocą których Jezus pragnie do nas przychodzić.  

13 grudnia 2014 (Mt 17, 10-13)


Powyższy tekst w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


   Roraty w Sanktuarium online


Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 7:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.

Sobota, 12 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:00.


Mocne Roraty   12.12.2020
Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa o pokój – kliknij!


   Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem:


   Msza Jubileuszowa w 100-lecie Archidiecezji Łódzkiej z otwarciem Drzwi Świętych


Poniżej transmisja na żywo Mszy Świętej z okazji otwarcia Roku Jubileuszowego Archidiecezji Łódzkiej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, której przewodniczyć będzie legat papieski – ksiądz kardynał Konrad Krajewski – otwierając jubileuszowe Drzwi Święte.

Sobota, 12 grudnia 2020, na żywo o godzinie 12:00.

kard. Krajewski 12.12.2020 godz. 12:00
Msza Jubileuszowa
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!




   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z Zawierzeniem Maryi z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00 z posługą muzyczną zespołu Mocni w Duchu.
Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

Sobota, 12 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.


Msza z różańcem   12.12.2020
o. R. Recław SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.



Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl