Niedziela, 13 grudnia 2020. Ewangelia i komentarz oraz Msza Święta na żywo o 9:30, 10:00 (dla dzieci), 17:30 i 20:30.


13 grudnia 2020, Niedziela,
3 Niedziela Adwentu


III Niedziela Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

  • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
  • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
  • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:

  • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


       Ewangelia (J 1, 6-8. 19-28)


    Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

    Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


    Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem».


    Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?». Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?». Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?». Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?».


    Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała».
    Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

    Oto Słowo Pańskie.


       Zielone Pastwisko


    Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. i jego kapłańskie błogosławieństwo online. Publikowany wieczorem dnia poprzedniego (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek).

    Zielone Pastwisko  13.12.2020
    Żródło: Archidiecezja Łódzka

    Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


       Zoom – Słowo ze Świętymi


    W ramach Zoomu w weekendy krótki komentarz Ingi Pozorskiej do dzisiejszego Słowa Bożego. Zoom pojawia się o 5:00 rano danego dnia (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

    Zoom    13 grudnia 2020
    Źródło: Mocni w Duchu

    Video nie działa? Sprawdź tutaj.


       Homilia Arcybiskupa Rysia


    Poniżej pojawi się (prawdopodobnie koło południa) aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa. (Tymczasowo może być widoczna homilia wczorajsza).
    Homilii można wysłuchać wcześniej (od 9:30) w ramach transmisji mszy świętej – kliknij tutaj

    abp Ryś – homilia  13.12.2020
    Żródło: Archidiecezja Łódzka

    Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


       Komentarz z Pustelni


    Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂


    Pustynia i radość


    Na zawsze byłaby przekleństwem. Ale na pewien czas jest błogosławieństwem. Gdy ogarnia swą obecnością, sprawy najważniejsze zaczynają być widzialne i słyszalne. Wiele wymaga, ale tym więcej daje. Jest bezwzględna, ale dzięki temu pomaga nam przezwyciężyć względność i usłyszeć zagłuszany głos. Bez retuszu odsłania wszystkie życiowe krzywizny, wskazując zarazem na proste drogi. Jest bezcennym skarbcem duchowym. Dlatego zły duch nie chce dopuścić do jej zaistnienia, a gdy zaistnieje, na różne sposoby dyskredytuje jej sens… 

    Nazywa się… pustynia duchowa… To nie jest jakieś egzotyczne pojęcie dla spirytualistów. Chodzi o duchowy stan wewnętrznego ogołocenia, który jest niezbędny dla zdrowia duszy i ciała każdego człowieka. Głęboki sens pustyni polega na tym, aby po prostu pewien czas spędzić w jej uzdrawiających objęciach. Nie trzeba „samemu tworzyć”. Istotne znaczenie ma cierpliwe trwanie w obecności Stwórcy. Jest to odwaga prostego bycia, które nie szczyci się litanią poważnych odpowiedzialności. Kto wyjdzie na pustynię i wytrwa na niej przez pewien czas, ten zyska nowe spojrzenie na życie. W pustynnych warunkach możemy z nową mocą doświadczyć Bożej obecności i sensu życia. Warto przejąć się świadectwem św. Jana Chrzciciela, który z głębi pustyni nieustannie woła: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” (por. J 1, 19-28). Realna i trwała przemiana życia nie dokonuje się poprzez nasze ambitne decyzje lub postanowienia w wirze świata.  Cudu przemiany może dokonać tylko Bóg, usłyszany i na nowo przyjęty w warunkach pustynnych.

    Pustynia może być rozumiana na dwa sposoby.  W pierwszym przypadku oznacza ciężkie życiowe doświadczenia. To może być choroba, która uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Ogałacającym bólem jest odejście ukochanej osoby, w sensie śmierci, zdrady lub opuszczenia. W sercu rodzi się wtedy okrutne poczucie, że już nikogo nie ma. Pustynią jest zawalenie się życiowych marzeń i planów. Gdy takie sytuacje mają miejsce, wtedy najwyraźniej Bóg sam zaprasza na pustynię, aby przemawiać do serca. W takim doświadczeniu najważniejsze jest heroiczne powiedzenie: „Tak, zgadzam się”. Dzięki temu otrzymamy wielkie błogosławieństwo, spotkamy Boga żywego. Szatan będzie piekielnie wmawiał, że zostaliśmy ukarani boskim przekleństwem. Nie dajmy się oszukać. Całą energię wnętrza zaangażujmy w kontemplację Bożego głosu: „Kocham cię, bardzo…”.  

    W drugim przypadku człowiek sam inicjuje pewien czas pustyni. To mogą być rekolekcje adwentowe. Najważniejsze jest zwyczajne zatrzymanie się i trwanie w określonej przestrzeni, „sam na sam” z Bogiem. Taka cisza pozwala ograniczyć „wieczne gadanie”, które dla ducha jest zabójcze. Nasza duchowa energia ulega wtedy rozproszeniu; słowa tracą moc. Gdy człowiek ciągle mówi, wtedy przestaje słyszeć siebie samego i drugiego człowieka. Tym bardziej przestaje  docierać głos Boga. Stajemy się niewolnikami złego ducha, który zaczyna nas torturować swymi piekielnymi myślami i pomysłami. Dzięki pustynnej ciszy nasze wnętrze może nawiązać i pogłębić kontakt z Bogiem, z samym sobą i z drugim człowiekiem.

    Jeśli podejmiemy dar pustyni, doświadczymy wielorakich darów. Nawet w największych ciemnościach, dostrzeżemy jasne promienie Bożej Światłości. Pustynia rewelacyjnie leczy z „pysznego poczucia bycia kimś”, zarazem uzdrawia z wielorakich kompleksów.  Stajemy się ludźmi zdrowo pokornymi. Jak to możliwe? Odpowiedź daje nam św. Jan Chrzciciel, który ubogacony łaskami pustyni wołał odnośnie Jezusa: „nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Na „targowisku zapędzenia” jesteśmy skazani na „syndrom pyszałka lub samobójcy”. Na „pustyni ogołocenia” odkrywamy najgłębszy sens życia, który wyraża się w pokornym kierowaniu swego wzroku na Jezusa. Takie spojrzenie chroni przed „pychą sukcesu” i ratuje przed zdołowaniem w chwilach porażki.

    Korzystajmy z łaski Adwentowej pustyni. Prostujmy nasze drogi! Gaudete! Radujcie się! Zbawiciel nachodzi…

    14 grudnia 2014 (J 1, 6-8. 19-28)


    Powyższy tekst oraz fotografia w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

    Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


       Transmisje mszy świętych


       Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


    Poniżej transmisja na żywo mszy świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem na II Niedzielę Adwentu (pojawi się w niedzielę rano – do tego czasu widoczna jest najbardziej aktualna transmisja).
    Niedziela, 13 grudnia 2020 o godzinie 9:30.

    abp Grzegorz Ryś – msza święta  13.12.2020
    Transmisja z kanału Archidiecezji Łódzkiej

    Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

    Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


       Msza święta dla dzieci


    Radosna Msza Święta dla Dzieci z posługą muzyczną zespołu Mocni w Duchu. Transmisja na żywo z parafii ojców Jezuitów w Łodzi w niedziele o godzinie 10:00.
    Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

    Niedziela, 13 grudnia 2020 o godzinie 10:00:


    Mocni w Duchu Dzieciom – Msza Święta online
    13 grudnia 2020  godz. 10:00
    Transmisja z kanału Mocni w Duchu Live

    Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


       Msza święta i Różaniec w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus


    Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
    Msza jest poprzedzona różańcem o 17:30.
    Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

    Niedziela, 13 grudnia 2020, godzina 17:30.


    Msza z różańcem   13.12.2020
    o. R. Recław SJ
    Źródło: Mocni w Duchu Live

    Video nie działa? Sprawdź tutaj.


       Msza święta ostatniej szansy 😉


    Eucharystia cicha – transmisja online z ostatniej niedzielnej mszy świętej o godzinie 20:30 z łódzkiej parafii Najświętszego Imienia Jezus.
    Przewodniczy ojciec Zygmunt Kwiatkowski SJ.

    Niedziela, 13 grudnia 2020, na żywo o godzinie 20:30.


    Msza ostatniej szansy
    o. Zygmunt Kwiatkowski SJ
    6.12.2020   godz. 20:30
    Źródło: Jezuici

    Brak video na dzisiaj?
    Sprawdź TU
    lub TUTAJ,
    albo przejdź do transmisji stałej poniżej:


    Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi
    Źródło

    Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl