Słowo na 15 czerwca

Słowo na 15 czerwca 2020. Msza święta, Ewangelia i komentarz.


Homilie księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z danego dnia zamieszczamy w Słowie na dziś (zgodnie z datą kalendarzową). Natomiast wszystkie treści związane z Abp Rysiem znajdziecie TUTAJ.

Abp-Ryś-kontynuacja-transmisji
Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś dziękuje i myśli o jakiejś formie kontynuacji ? (Podziękowanie wraz z fotografią pochodzi ze strony Archidiecezji Łódzkiej)



15 czerwca 2020, Poniedziałek


Poniedziałek XI tygodnia zwykłego, Wspomnienie błogosławionej Jolanty, Rok A, II


Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 15 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂

Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.


Zoom

Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.

    Zoom – o. Remigiusz Recław SJ    15.06.2020


Ewangelia (Mt 5, 38-42)


Nie dochodzić ściśle swojego prawa

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:


„Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”.

Oto słowo Pańskie.


Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.

200113

Komentarz z Pustelni


Komentarz Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii:


Moc dobra

Kto w niewłaściwy sposób wchodzi w konfrontację ze złem… raczej skończy nieciekawie. Znakiem przegranej jest brak pokoju serca i niejednokrotnie prezentowanie z czasem zachowań, które wcześniej były namiętnie krytykowane. Kto nie patrzy na grzesznika ze współczuciem, wyrozumiałością i łagodnością, ale pała oburzeniem i agresją, jest najwyraźniej niewolnikiem jakiegoś zła; nawet jeśli jest przekonany o swej męczeńskiej walce z siłami ciemności. Częstym powodem takiej sytuacji jest nierozróżnianie „grzesznika” i „grzechu”. Pod sztandarem szczytnych wartości, tak naprawdę rozgrywa się bój z człowiekiem, który jest postrzegany jako przeciwnik. Nie jest to walka z grzechem, ale z grzesznikiem. Co więcej, agresja niepokojąco sugeruje, że „cnotliwy bojownik” nosi w sobie skrywane słabości i pragnienie tego, co zewnętrznie zwalcza.

Jezus kochał grzesznika. Z nikim nie walczył. Było to możliwe, gdyż odrzucał w sobie wszelki grzech. Ludzie, którzy miłują grzech, nienawidzą grzeszników. Z tego powodu, choć w swym rozumieniu poprawiają świat, w rzeczywistości jeszcze bardziej go pogarszają. Tylko ci, którzy uznają swą nędzę i patrzą z serdeczną miłością na innych nędzników, realizują Chrystusową misję miłości. Owocem takiej postawy jest systematyczny wzrost dobra we własnym sercu, autentyczne wspieranie innych w zmaganiach ze złem, partycypowanie w ulepszaniu świata oraz szczere uwielbienie Boga.   

Jezus daje praktyczne wskazania, jak reagować i postępować w codziennych bataliach życiowych. Warto uświadomić sobie kilka metod, które gwarantują zwycięstwo mocą posłuszeństwa Chrystusowi (por. Mt 5, 38-42). Przede wszystkim nie można wchodzić w logikę mściwej konfrontacji. Niektórzy wręcz cierpią, gdy nie mają z kim walczyć. Wtedy tworzą sobie wroga i na nim się wyżywają. Już w starożytności akcentowano, że zemsta nie powinna być większa od poniesionych szkód. „Ząb za ząb, a nie więcej zębów”. Jezus zachęca, aby zrezygnować z odreagowania nawet w postaci jednego „zęba”. Taka postawa braku oporu nie jest bezczynną pochwałą zła. Wręcz przeciwnie, jest to wewnętrzna aktywność, która przypomina sytuację, gdy piasek nadmorski wchłania rozszalałą falę. Jezus na krzyżu zwyciężył śmierć, godząc się na śmierć. Zarazem do końca był absolutnie wierny wartości życia. Tak! Jeśli ktoś chce mnie pozbawić życia, moją odpowiedzią jest: „Życzę jak najlepiej”. Jeśli stracę życie, to dzięki temu będę szybciej tam, gdzie już teraz pragnę być.

Kolejna metoda polega na cierpliwym wytrzymywaniu doświadczanego zła. Duch Święty daje siłę, która pozwala wytrwać nawet na skraju wytrzymałości. Gdy ktoś mnie uderzy, mówiąc: „Jesteś głupi i grzeszny”, odpowiem spokojnie: „Dziękuję za komplement. Sam siebie uważam za bardzo głupiego i bardzo grzesznego”. A w przypadku jakiejś chłosty, dobrze sobie powiedzieć: „W sumie, to mi się należy”.

Następnie, nieraz warto zrezygnować z należnego dobra nawet wtedy, gdy oznacza to niesprawiedliwość. Wyższą wartością jest zachowanie sensownej relacji z drugim człowiekiem, niż skonfliktowanie się na skutek jakiegoś „kawałka materii”. Jakże smutne są przypadki międzysąsiedzkiego zagniewania z powodu kawałeczka ziemi. Rozsądne jest także pogodzenie się z faktem, że ktoś domaga się od nas tego, do czego nie ma prawa. Przy założeniu, że nie jest łamany Dekalog, dla „świętego spokoju” lepiej „coś” zrobić nawet z nawiązką, niż stać się ofiarą wściekłego ataku, a nawet okaleczenia.

Generalnie, Jezus proponuje, aby bardziej cenić „dawanie” dobra aniżeli „branie”. Chęć brania, aby coraz więcej posiadać, jest często początkiem moralnego upadku. Z kolei logika daru otwiera serce na uszczęśliwiające Boże obdarowanie.

Życiowy bój trwa. Kto stawia na pierwszym miejscu swoje „dobre pomysły”, źle skończy jako przegrany. Kto zaufa serdecznym sugestiom Jezusa, na pewno odbierze trofeum zwycięzcy. Zawsze bowiem, gdy jesteśmy posłuszni Bożemu słowu, stajemy się chrześcijańskimi zwycięzcami. Chrześcijanie zło dobrem zwyciężają; nie walczą wedle swego „zbawiennego widzimisię”, ale zgodnie z wolą jedynego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. 

15 czerwca 2015 (Mt 5, 38-42)


Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.


Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


Msza święta na żywo z Jezuitami


Transmisja online Mszy Świętej z łódzkiej parafii ojców Jezuitów, z kazaniem ojca Remigiusza Recława SJ.

15 czerwca 2020, godzina 18:00.

              o. Remigiusz Recław SJ – Msza święta   15.06.2020


Video powyżej nie działa? Kliknij transmisję w oknie poniżej!

stała z kościoła Jezuitów w Łodzi



Inne transmisje mszy na żywo na dzisiaj znajdziecie TUTAJ.


Adoracja online


Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.

        Adoracja online 24h klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku



Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną transmisję z listy, która się rozwinie lub spróbuj przejść do Youtube.


Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Aby przejść do śpiewanej Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa kliknij obrazek poniżej..



Co jeszcze…


Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00

● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.

● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30

● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00

● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:

Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna


Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30


Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:

o. R. Recław – Czy transmisja mszy jest ważna?


Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl