Słowo na 2 czerwca

Słowo na 2 czerwca 2020. Ewangelia i komentarz.


Od 30 maja 2020 msze z arcybiskupem Rysiem są transmitowane w mniejszym wymiarze. Natomiast treści, które są dostępne zamieszczamy TUTAJ.



2 czerwca 2020, Wtorek


Wtorek  IX tygodnia zwykłego, Rok A, II


Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 2 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂

Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.


Zoom

Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.

    Zoom – o. Remigiusz Recław SJ    02.06.2020


Ewangelia (Mk 12, 13-17)


Podatek należny cezarowi

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?»

Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?»

Odpowiedzieli Mu: «Cezara».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

I byli pełni podziwu dla Niego.


Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.

200113

Komentarz z Pustelni


Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂


Obłudne komplementy

Uwierzyła pięknym słowom. Dała się oczarować szarmanckim spojrzeniom. Na początku zauroczenie, a potem poraniona psychika i wyczerpane ciało. Najpierw kilka miesięcy naiwnych złudzeń, a potem przez całe lata samotne wychowywanie dziecka, bez żadnego wsparcia ze strony wcześniejszego „anioła”. Powiedzmy szczerze, bardzo wysoki rachunek do zapłacenia. Ale czy warto?

Odpowiednio dozowane komplementy. Litania zachwytów. Tak, piękne słowa mają w sobie czar uwodzenia. Ale tak naprawdę im piękniejsze, tym bardziej trzeba uważać. Właściwie na serio warto słuchać tylko ludzi, których dobrze znamy i obdarzamy zaufaniem. Wtedy piękne słowa są rzeczywiście wyrazem miłości. Głębokie refleksje nie są narzędziem uwodzicielskiej gry, ale znakiem szczerej troski i serdecznej życzliwości. 

Gdy jednak kogoś za bardzo nie znamy, lepiej nie przywiązywać wagi do usłyszanych, wychwalających zdań. Ewentualnie warto wyostrzyć uwagę. Oczywiście nie po to, aby podkarmić pychę, która ciągle głodna jest głosów uwielbienia. Chodzi o niezbędną czujność, dla ochrony życia, własnego i innych. Komplementy mogą być bowiem elementem zastawionej pułapki. Ludzie pokorni, nienaiwni, mający trzeźwy umysł, raczej nie dadzą się wplątać w jakąś nieprzyjemną historię.

W Ewangelii jesteśmy świadkami, jak faryzeusze i zwolennicy Heroda mówią do Jezusa: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz” (Mk 12, 14). Jakże ujmujące słowa. Co więcej, jak najbardziej prawdziwe! Można byłoby odnieść wrażenie, że ich autorami są pełni zachwytu nowi uczniowie, którzy szczerze postanowili pójść za Jezusem. Niestety, nic z tych rzeczy! Te prawdziwe w treści słowa, w rzeczywistości zostały użyte jako podstępna przynęta. Faryzeusze i zwolennicy Heroda, realizując wyrafinowany plan uczonych w Piśmie, zastosowali komplementy tylko po to, aby wprowadzić Jezusa w pułapkę i zniszczyć Go. Oto przykład próby wyłączenia czujności, aby potem ofiarę jeszcze bardziej i łatwiej uderzyć.

Po tym obłudnym wprowadzeniu padło pytanie, czy wolno płacić podatek Cezarowi. Kolejna odsłona zafałszowania. To nie było szczere pytanie do umiłowanego Mistrza. Podstęp polegał na tym, że każda odpowiedź była niebezpieczna; pozwalała osiągnąć cel, którym była kompromitacja Jezusa. Żydzi byli pod okupacją rzymską. W tym kontekście, zgoda na płacenie oznaczała oburzenie u Żydów. Brak zgody, stanowił wystąpienie przeciwko władzy rzymskiej. Oto przykład ludzkiej perwersji. Piękne, a nawet głębokie słowa wpisane zostają w logikę zniszczenia człowieka. Jezus w swej mądrości przejrzał przewrotność obłudników. Po mistrzowsku wybrnął z zastawionej zasadzki: „oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mk 12, 17).

Opisany ewangeliczny epizod, to wielka szkoła roztropności w naszych relacjach międzyludzkich. Często nie jest najważniejsze, co jest powiedziane, ale kto coś powiedział. Jeżeli autorem jest człowiek zaufany, to warto się wsłuchiwać. Jeśli go dobrze nie znamy, to trzeba pamiętać, że mogą zaistnieć trzy przypadki użycia głębokich w treści stwierdzeń. Najpierw słowa są pustą formą, bez większej wartości. Następnie słowa mogą być nieprawdziwe, aby nas zwieść. Ktoś „pięknie kłamie”, bo widzi, że słuchacz naiwnie w to wierzy. Dla cynika to świetny materiał do późniejszych kpin i wykorzystania. Wreszcie najbardziej niebezpieczne są słowa obiektywnie prawdziwe, ale stosowane z intencją zniszczenia człowieka. Jak trzeba, szatan posługuje się także prawdą. To sytuacja perwersyjnej obłudy. Najlepiej zupełnie zignorować takie piękne frazesy. Wzorem Jezusa, można mądrze odpowiedzieć i rozpracować obłudników. Ale do tego trzeba być świetnie przygotowanym.

4 czerwca 2013 (Mk 12, 13-17)


Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.


Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.

Msza święta na żywo z Jezuitami


Transmisja online Mszy Świętej z łódzkiej parafii ojców Jezuitów z ojcem Remigiuszem Recławem.

2 czerwca 2020, godzina 18:00.

              o. Remi Recław – msza święta    02.06.2020



Inne transmisje mszy na żywo na 2 czerwca znajdziecie TUTAJ.


Adoracja online


Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.

        Adoracja online Adoracja online – klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku



Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną Adorację na żywo z rozwiniętego wykazu transmisji lub spróbuj przejść do Youtube.


Nabożeństwo Czerwcowe


Poniżej o godzinie 17:30 transmisja na żywo Nabożeństwa Czerwcowego z kościoła Jezuitów w Łodzi:


Video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.



Co jeszcze…


Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00

● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.

● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30

● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00

● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:

Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna


Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30


Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:

o. R. Recław – Czy transmisja mszy jest ważna?


Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl