Słowo na 9 stycznia 2021. Sobota. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.


9 stycznia 2021, sobotaRok Świętej Rodziny

Rok Świętego Józefa

Odpusty na Rok Świętego JózefaSobota, 9 stycznia, Rok B, I

Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mk 6, 45-52)


Jezus chodzi po wodzie

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Kiedy Jezus nasycił pięć tysięcy mężczyzn, zaraz przynaglił swych uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, do Betsaidy, zanim sam odprawi tłum. Rozstawszy się więc z nimi, odszedł na górę, aby się modlić.

Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie. Widząc, jak się trudzili przy wiosłowaniu, bo wiatr był im przeciwny, około czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, i chciał ich minąć.

Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się. Lecz On zaraz przemówił do nich: «Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się!» I wszedł do nich do łodzi, a wiatr się uciszył.

Wtedy oni tym bardziej zdumieli się w duszy, nie zrozumieli bowiem zajścia z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały.

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarze do Ewangelii


Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko  9.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu krótki komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego prowadzony przez Ingę Pozorską. Zoom pojawia się o 5:00 rano danego dnia (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

Mocni w Duchu – Zoom do Ewangelii
9 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Homilia Arcybiskupa Rysia


Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

Abp Ryś – homilia  09.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Komentarz z Pustelni


Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.

Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.Miłość zwycięża lęk


            
Odwagi! Trzymaj się  dzielnie!…Potrzebujemy szczerych słów, które będą dla nas źródłem otuchy  i umocnienia w życiowych zmaganiach. Nie chodzi o tanią formę pocieszania się lub, nie daj Boże, zakładanie iluzorycznej maski człowieka silnego. Stawką jest przezwyciężenie plejady lęków, które nas ograniczają i paraliżują.  

            Nieraz bolesne zranienia z przeszłości  mogą dotkliwie zakotwiczyć się w głębinach duszy. Uruchamia się wtedy spontaniczny proces zakładania porządnego pancerza. Mechanizm  jest bardzo prosty. Skoro doznałem raniącego ciosu, to sytuacja może się powtórzyć. Świat staje  się synonimem zagrożenia; trzeba się jak najlepiej zabezpieczyć. Aby ten cel zrealizować, następuje podświadome przejście  duszy ze stanu „jestem otwarta” na  „jestem  zamknięta”. W miarę upływu czasu, dokonuje się coraz głębsze zasklepienie w sobie. Na zewnątrz coraz bardziej widać solidny pancerz, który stanowi demonstrację siły i dystansu oraz daje  iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Ale tak naprawdę wszystko przypomina budowę ślimaka… Towarzyszy temu proces umierania miłości w sercu. Miłość  jest bowiem relacją pomiędzy osobami. Jeżeli wewnętrznie zamykam się, to znaczy, że zaczynam coraz bardziej przebywać w twierdzy „mojego odizolowanego życia”.

            Dusza emanuje wtedy promieniowaniem nieufności. Wszyscy zostają wrzuceni do jednego worka z napisem „niebezpieczna zjawa”. W tym worku ląduje zarówno Boży człowiek, jak i szatański krzywdziciel. Powstały pancerz zaciemnia, ograniczając zdolność widzenia i rozróżniania. Tragizm  sytuacji polega na tym, że nawet  Bóg może być potraktowany jako niebezpieczna zjawa. Pomimo obecności  Boga,  w człowieku zalęknionym powstaje reakcja adekwatna do sposobu reagowania w przypadku złej zjawy. 
Wyraziście  obrazuje to pewien ewangeliczny epizod na jeziorze galilejskim (Por. Mk 6, 45-52). Uczniowie wiosłowali nocną  porą. W pewny momencie w pobliżu pojawił się Jezus. Reakcja uczniów była znamienna: „Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się”.  Niesamowite! Oto z pomocą przychodzi sam Jezus, wcielenie wszelkiej dobroci i miłości. Bliska obecność Boga powinna dać  poczucie bezpieczeństwa; radość z miłującej obecności, która przychodzi, aby pomóc. A jednak uczniowie zareagowali radykalnie odmiennie.  Miłość odebrali jako zjawę, której się przelękli. Przełomem  stały się dopiero słowa Jezusa: „Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się”. Na szczęście, po tym zawołaniu uczniowie otworzyli swe serca i przyjęli Zbawiciela.       
      
            Ten epizod niesie w sobie niezwykłe przesłanie.  Nie można żyć w okowach lęku, który zaślepia i powoduje, że nawet Bóg może być postrzegany jako zjawa, której trzeba się bać i nie  można jej ufać. „Ten, kto się lęka,  nie wydoskonalił się w miłości” (J 4, 18). Warto przyjąć zaproszenie do życiowej odwagi. Odwaga powoduje otwarcie serca. Gdy serce otwiera się, wtedy jest napełniane Miłością. Miłość zaś usuwa lęk. „W miłości nie ma lęku, lecz doskonała  miłość usuwa lęk” (j.w.). Odwaga jest niejako poświadczeniem miłości. Odważne podejście do Boga i do dobrego człowieka objawia się w postawie zaufania. Ufam, że drugi nie jest krzywdzicielem, ale osobą, która mnie kocha. Jeżeli mnie kocha,  to znaczy jest przy mnie i mogę  czuć się bezpiecznie. Ufnie otwieram się, gdyż intuicyjnie czuję, że dzięki temu będę mógł być wypełniony miłością.

            Otwarcie serca nie jest naiwnością, ale przywraca duchowy wzrok. Dzięki temu serce  wyraźnie rozróżnia zło i dobro. Zło zostaje odrzucone,  zaś dobro nie jest już traktowane jako niebezpieczna zjawa, ale zbawienna miłość. Wobec Miłości nie ma lepszej i mądrzejszej postawy jak otworzyć swe serce oraz odważnie i ufnie przyjmować otrzymywany dar. Jezus zaprasza do życiowej odwagi. W miłości nie ma lęku…  

9 stycznia 2014 (Mk 6, 45-52)


Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:


   Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
(pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

Sobota, 9 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.

Abp Ryś – msza święta
9 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Józef Łągwa SJ.

Sobota, 9 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.


Msza z Różańcem   9.01.2021
o. J. Łągwa SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: